Profil parafii

Parafia pw. Wszystkich Świętych KRETKÓW /diec. kaliska/

miejscowość: Poczta: ŻerkÓw / MiejscowoŚĆ: KretkÓw

Dołącz do tej parafii

Logowanie

Pamiętaj mnie

Jesteś duszpasterzem?

Już teraz zgłoś swoją parafię!

Pomoc Zgłoszenie

Współpraca

Chcesz włączyć się w naszą akcję i pomóc rozwojowi naszego serwisu? Zapraszamy Ciebie do współpracy, Ty także możesz zostać współautorem tej inicjatywy!

Regulamin Współpraca

Parafia pw. Wszystkich Świętych KRETKÓW /diec. kaliska/

Informacje

KRETKÓW -PARAFIA

_______________________________________________________________________

 

LICZBA MIESZKAŃCÓW: 1350

STRONA WWW:   www.kretkow.prv.pl

 

MIEJSCOWOŚCI W PARAFII

KRETKÓW, CHWAŁÓW,ROGASZYCE, ŻERNIKI, DOBIESZCZYZNA, PRUSINOW, MINISZEW.

 

 

HISTORIA

  • Parafia Kretków jest jedna ze starszych parafii na Ziemi Jarocińskiej. Posiadała akt erygujący, na który powoływał się proboszcz Stanisław w roku 1430. Kościół założyli i uposażyli właściciele tych ziem - ród Wczelów, którzy później przyjęli nazwisko Kretkowskich.

 

  • Pierwszy kościół parafialny w Kretkowie musiał istnieć joż w XIVw. Świątynia poświęcona była Wszystkim Świętym. Kościół był zbudowany z drewna, miał niewielkie rozmiary. Świątynia była położona na terenie podmokłym, w miejscu zwanym Zimna Woda, które znajdowało się przy starym trakcie wiodącym z Żerkowa do Kretkowa, jednak ze względu na słaby stan budowli został rozebrany w połowie XVII w. i zastąpiony nowa świątynią. Budowę nowego kościoła zakończono w 1687r. postawiono ja z drewna na nowym miejscu, z drugiej strony dworu. Obecnie stoi tam murowany kościół. Miejsce, na którym postawiono nowy budynek, było położone wyżej niż miejsce, na którym stał stary kościół. Teren ten był bardziej suchy. Kościół był większy od pierwszego, gdyż miał trzy ołtarze.

          Obecny , trzeci już kościół w Kretkowie powstał w roku 1802 r.