Parafia pw. Wszystkich Świętych w Kórniku

Parafia erygowana: 1437

Święto patronalne: Wszystkich Świetych i Matki Bożej Różańcoej

Nota historyczna:

Okazały kościół halowy powstały z fundacji Górków. Przypuszcza się, że fundamenty zaczęto kłaść po 1374 roku, lecz ukończenie budowli przypadło na czasy Łukasza Górki (+1475). W 1495 roku bp Uriel Górka podniósł kościół do rangi kolegiaty z prepozytem, kustoszem i dziesięcioma kanonikami. Przy kościele istniał szpital i szkoła parafialna. Jednakże w 1556 roku Stanisław Górka porzucił wiarę katolicką, a kolegiatę oddał ewngelikom. Kościół przywrócono katolikom w 1592 roku, przywileje kolegiaty jednak prawnie wygasły w 2 poł XVII wieku, a do dziś pozostał tylko tytuł "kościół kolegiacki". 4 lipca 1836 roku pożar strawił świątynię. Jej odbudowy podjął się Tytus Działyński. Obecny kształt kościołowi nadał Franciszek Maria Lanci, architekt włoski. Jego wnętrze urządzono w stylu gotyku romantycznego. Kościół został poświęcony w 1917 roku. Do cennych zabytków należy alabastrowa pasyjka i płaskorzeźba z XVI wieku, alabastrowe płyty nagrobne trzech ostatnich Górków, rzeźby z drewna, barokowe ołtarze oraz słynący łaskami obraz Matki Boskiej Kórnickiej z wotami siegającymi początku XVII wieku.

Kościoły i kaplice filialne:

Kaplica pw. Męki Pańskiej w Domu Sióstr Miłosierdzia

Kaplica pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na cmentarzu