Parafia pw.św. Mikołaja w Siedlęcinie

miejscowość: Jelenia Góra

Parafia pw.św. Mikołaja w Siedlęcinie

Siedlęcin siedziba parafii ś. Mikołaja:

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, gotycko-barokowy, wzmiankowany w 1399r., wzniesiony został na początku XVIw., przebudowany w XVII i XVIIIw., remontowany w latach 1915 i 1958. Jest to budowla orientowana, murowana, jednonawowa z wieżą od zachodu i dwuprzęsłowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowym. Kościół zachował dwa ostrołukowe portale z okuciami na drzwiach drewnianych i barokowe ołtarze z XVIII wieku.

Kościół pomocniczy pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pierwotny zbór ewangelicki, wzniesiony w latach 1780-1782 według projektu Isemera. Zachował wyposarzenie z okresu budowy.

Strzyżowiec :

Kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. wybudowany w latach 1984-1986 wg projektu Reginy Maga z Wrocławia. Poświęcony przez ks. bp. Tadeusza Rybaka w 1987r.