Parafia pw. św. Mikołaja w Duninowie

miejscowość: Nowy Duninów

Parafia pw. św. Mikołaja w Duninowie

Parafia pw. św. Mikołaja w Duninowie powstała najprawdopodobniej w XIV w. Początkowo niewielki drewniany kościół nad Wisłą obsługiwali benedyktyni z Płocka. W 1470 r. opat benedyktynów zrzekł się praw do parafii na rzecz króla Kazimierza Jagiellończyka, po czym wspólnotę przekazano w zarząd kolegium wikariuszy z Płocka. Ten stan rzeczy trwał do 1800 r., kiedy to parafia została włączona do diecezji włocławskiej, a następnie (w 1818 r.) - do diecezji włocławsko-kaliskiej. Parafia powróciła do macierzystej diecezji płockiej w 1925 r.

W latach 1901-1911 z fundacji barona Alberta Ike-Duninowskiego, staraniem proboszcza ks. Mieczysława Kozakowskiego zbudowano tu monumentalny neogotycki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Podyktowane było to pilną koniecznością z uwagi na tragiczny stan poprzedniego kościoła, przez co nabożeństwa musiały być odprawiane w kaplicy cmentarnej pw. Św. Trójcy.

Kościół został konsekrowany w 1911 r. przez biskupa włocławsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego. W czasie II wojny światowej - od 1940 r., kiedy to aresztowano ks. Szczepana Ryglewicza, kościół był zamknięty.

Po wojnie w parafii pracowało kilku proboszczów: ponownie ks. Szczepan Ryglewicz, a także: ks. Józef Gosik, ks. Henryk Markuszewski, ks. Tomasz Szablewski, ks. Mirosław Wiśniewski, ks. Krzysztof Jaroszewski, ks. Jan Włoczewski, ks.Józef Żbikowski i - od lutego 2008 r. ks. Adam Łach.