Parafia pw. św. Jadwigi

miejscowość:

Parafia pw. św. Jadwigi

Kościół drewniany wybudowany został właściwie na nowo w roku 1929, kiedy jego poprzednik, również drewniany niemalże się rozpadł.
W nowym kościele, wybudowany staraniem ówczesnego proboszcza Ks. Jakuba Czogały, zachowano część wyposażenia z dawnego kościoła z roku 1730. Do dziś przetrwał na wieży stary 300 - kilogramowy dzwon z 1507 roku. Pod chórem kościoła budowniczowie sprzed 80 lat wmontowali belkę nośną ze starego, na której znajduje się napis w języku morawskim o fundatorze kościoła.

Projektantem i budowniczym obecnego kościoła radoszowskiego, zbudowanego na planie krzyża, z chórami bocznymi, był Albert Kőhler z Pawłowiczek, członek tamtejszej gminy Herrnhutów - jednego z tzw. wolnych Kościołów protestanckich. Podczas budowy kościoła odkryto kryptę, w której pochowana jest babcia Josepha von Eichendorffa - Johanna. Z dawnego kościoła zachowały się także barokowe ołtarze boczne, ambona i kamienna chrzcielnica. Stary kościół nosił wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego, nowy poświęcono św. Jadwidze Śląskiej. W 2000 roku zdjęto z dachu i hełmu wieży eternit i założono gont.

Parafia liczy około 450 wiernych z Radoszów, Dobieszowa i Chróstów, należy do dekanatu Gościęcin. Proboszczem od 2007 roku jest Ks. Arnold Nowak.