Parafia pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Koszarawie

miejscowość: Koszarawa

Parafia pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Koszarawie

Parafia pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Koszarawie, diecezja bielsko-żywiecka, pow. Żywiec, woj. śląskie.

29 czerwca 1985 r. JE Metropolita Krakowski Ks. Kard. Franciszek Macharski utworzył ośrodek duszpasterski w Koszarawie Bystrej, który powierzył Franciszkanom z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Parafia została erygowana 1 września 1989 r. Poświęcenie blaszanej kaplicy nastąpiło 4 października 1989 r. Do tego czasu Msze święte odprawiano w kaplicy tymczasowej w domu prywatnym. Budowa klasztoru zaczęła się od 1993 r., a kościoła od 1998 r.

Kościół i klasztor został zaprojektowany przez mgr inż. architekta Zdzisława Mikołajka, pochodzącego Koszarawy.

4 października 2006 r. Ks. Biskup Bielsko-Żywiecki Tadeusz Rakoczy dokonał uroczystego poświęcenia kościoła w Koszarawie pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu.

Proboszczami parafii w Koszarawie Bystrej byli:
• o. Cyryl Czarnojan OFM (1989-1993)
• o. Hadrian Beck OFM (1993-1998)
• o. Teofil Lukas OFM (1998-2007)
• o. Juwencjusz Knosala OFM (2007-2008)
• o. Anioł Zieliński OFM (2008 - nadal)