Parafia pw.Najświętszego Serca Jezusowego

miejscowość: Augustów

Parafia pw.Najświętszego Serca Jezusowego

Historia parafii

Wraz z rozwojem osadnictwa w 1549 r. utworzono w Augustowie parafię. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w 1549 r., kolejne w 1767 r. i 1847 r. Obecny kościół pobudowano w latach 1906 – 1911. Budowniczym kościoła był ks. Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899-1924). W czasie II wojny światowej kościół został doszczętnie zniszczony. Po wojnie odbudował go ks. Wojciech Chojnowski (proboszcz parafii w latach 1925-1947). Usytuowany jest on w centrum miasta. Kościół konsekrował bp Stanisław Kostka Łukomski w 1932 r.

Opis kościoła

Wymiary kościoła: długość 50 m, szerokość 20 m, wysokość do sklepienia 15, wieże 50 m. Jest z cegły i otynkowany, posiada trzy nawy.

W kościele jest pięć ołtarzy,  wszystkie wykonane w dębie. Neorenesans znaczy architekturę głównego ołtarza, który wkomponowany jest w absydę kościoła. Mensa wysunięta do przodu, na niej wysokie tabernakulum i rozbudowana, bogata dekorowana, predella. W ołtarzu głównym centralne miejsce zajmuje tabernakulum a nad nim umieszczona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Od 7 września 1995 r.  trwa w kościele całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym ołtarzu znajduje również się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. W zwieńczeniu nastawy stoi figura św. Bartłomieja, po bokach  figury św. Stanisława biskupa i św. Wojciecha, poza nastawą  figury św. Andrzeja Boboli i św. Kazimierza. W nawie bocznej po lewej stronie od ołtarza głównego, znajdują się ołtarze św. Antoniego i św. Izydora z obrazami patronów. Oba te ołtarze są wykonane w stylu neorenesansowym. W pierwszym ołtarzu po bokach stoją figury św. Klary i św. Franciszka, w drugim  św. Michała i św. Floriana.

W nawie przeciwległej są ołtarze świętych Piotra i Pawła oraz Świętej Rodziny. Przy pierwszym stoją figury świętych biskupów, przy drugim  Matki Boskiej i św. Józefa. Także wykonane w stylu neorenesansowym. Ołtarze wykonano w latach dwudziestych.

Obok ołtarza św. Antoniego stanął ołtarzyk Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. Nad przedsionkiem usytuowane są 49 głosowe organy wykonane przez Kamińskich.Kościół jest wyposażony w witraże. Projektantką tych witraży jest Halina Cieślińska – Brzeska, w wielobarwnych witrażach uwieczniła znaczną część dziejów polskiego narodu. Natomiast wykonawcą jest J. Olszewski.

Tytuł bazyliki mniejszej

Dnia 22 czerwca 2001 roku kościół obchodził uroczystość ogłoszenia papieskiego dekretu o nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej. Uroczystościom przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk. 25 listopada 2001 r. Miał miejsce uroczysty akt powierzenia parafii Najświętszego Serca Jezusowego, miasta Augustowa i powiatu opiece Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i poświęcenie figury Chrystusa Króla Wszechświata przez J. E. Księdza Biskupa Edwarda Samsela. W rok później, tj. 24 listopada 2002 r., Biskup Edward Samsel poświęcił, zrekonstruowane po 60 latach od zniszczenia, figury Chrystusa błogosławiącego dzieci usytuowane na frontonie Bazyliki.