Parafia pw. MB Królowej Korony Polskiej w Kopciach

miejscowość: Kopcie

Parafia pw. MB Królowej Korony Polskiej w Kopciach

Parafia p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kopciach jest jedną z 243 parafii w diecezji siedleckiej, a przy tym jedną z 7 w dekanacie grębkowskim. Położona jest 20 km od Siedlec (w kierunku na Warszawę) oraz 20 km od Węgrowa. Sąsiaduje z parafiami Grębków, Oleksin, Niwiski, Mokobody i Wyszków.

Parafia Kopcie liczy aktualnie 1552 wiernych. Tworzą ją następujące miejscowości: Chojeczno Cesarze (71 osób), Chojeczno Sybilaki (140), Gałki (233), Kopcie (161), Nowa Sucha (79), Pobratymy (147), Polków Daćbogi (110), Proszew (169), Słuchocin (198), Stara Sucha (104) i Wólka Proszewska (140).

Swoje wezwanie poświęcone Matce Bożej Królowej Korony Polskiej parafia zawdzięcza inicjatywie wiernych, którzy w latach 20-tych zdecydowali się na wzniesienie nowej murowanej świątyni, mającej zastąpić poprzednią drewnianą, służącą parafii od 1722 roku. Konsekracji nowego kościoła 15 sierpnia 1930 roku, a więc w 10 rocznicę Cudu nad Wisłą, dokonał J. E. Ks. Bp Henryk Przeździecki, nadając nowej świątyni wezwanie odnoszące się do nadprzyrodzonej interwencji Matki Bożej w wojnie z 1920 roku.

Pierwotny kościół drewniany poświęcony św. Krzysztofowi wybudował w 1722 r. Wiktor Felicjan Cieszkowski, sędzia liwski, wykonując zapis ojca swego Krzysztofa z 1720 roku. Świątynia aktualna wybudowana w latach 1923-1928 staraniem ks. Jana Hegiera i ks. Edwarda Jakubczaka nosi znamiona stylu neobarokowego z domieszką neoklasycyzmu.

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Grzegorz Suchodolski.
W posłudze duszpasterskiej wspiera go student KUL - ks. Krzysztof Domański.