Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej

miejscowość: Chojnice

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej

W dniach 11 - 18 maja 1996r. miało miejsce oczekiwane nawiedzenie diecezji plplińskiej przez figurę Matki Bożej z Fatimy. Były to szczególne dni zasłuchania i rozważania orędzia fatimskiego. Chojnice miały zaszczyt powitać figurę w historycznym dniu - 13 maja - w rocznicę pierwszego objawienia się Maryji w Fatimie, a także w dniu ofiary, jaką w cierpieniu musiał złożyć Ojciec Święty Jan Paweł II. Tego dnia wokół Bazyliki Mniejszej zgromadziły się tysiące czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, by pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Bernarda Szlagi na nowo zawierzyć Maryi swoje życie.

Obecność figury Matki Bożej w Chojnicach zaowocowała dobrymi plonami w sercach wiernych, a w sercu ks. Wiesława Madziąga zrodziło wspaniałe natchnienie, by to historyczne wydarzenie na trwałe wpisać w dzieje Chojnic poprzez wybudowanie diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, jako wotum wdzięczności za dar nawiedzenia diecezji pelplińskiej, a także za dar ocalenia Jana Pawła II z zamachu. Idąc za tym natchnieniem ks. Wiesław Madziąg rozpoczął starania zmierzające do utworzenia nowej parafii - przyszłego sanktuarium.

13 maja 1997r., w I rocznicę nawiedzenia Chojnic przez figurę Matki Bożej Fatimskiej, Jego Ekscelencja ks. bp Ordynariusz Jan Bernard Szlaga wydał dekret powołujący do życia nową parafię pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach.

Od 23 września 2008 roku w parafii znajdują się jedyne w Polsce Relikiwe Świętego Ojca Pio z Piterelciny I stopnia - cząstka naskórka z dłoni Świętego Zakonnika.