Parafia p.w. bł. Anieli Salawy w Olsztynku

miejscowość: Olsztynek

Parafia p.w. bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Parafia została powołana do życia dekretem Ks. Arcybiskupa Edmunda Piszcza z dnia 2 lutego 1996 r. Dekret miał wejść w życie z dniem 1 lipca 1996 r. Pierwszym proboszczem nowopowstałej parafii został mianowany ks. Sławomir Piniaha. Granica między dotychczasową parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku a projektowaną w dzielnicy północno - wschodniej ma przebiegać szosą Olsztyn - Olsztynek oraz trasą Warszawa-Olsztynek-Gdańsk (E7). W skład parafii wchodzi wyżej wymieniona część Olsztynka oraz miejscowości: Jagiełek, Łęciny, Sudwa, Świętajny, Tolejny i Wilkowo. Na terenie parafii znajduje się również Skansen a w nim zabytkowy kościółek. Po przeprowadzonych rozmowach Dyrektor muzeum Pan Tadeusz Kufel wyraził zgodę na czasowe użytkowanie przez parafię wymienionego obiektu.

W pierwszej kolejności wybudowana została drewniana kaplica przy ul. Wilczej 11. Budowa została rozpoczęta 18 czerwca 1996 r. a została zakończona 29 lipca 1996 r. Pierwsza Msza Św. w kaplicy została odprawiona 7 lipca 1996 r. Tego dnia o godz. 8.00 odbyła się w Skansenie Msza Św., na którą przyszło 30 osób a na mszach o godz. 10.00 i 11.30 w kaplicy było ok. 60 osób. Parafianki ozdobiły ołtarz kwiatami. Byli też pierwsi ministranci (Krzysztof i Andrzej Sokal, Mariusz Lisowski oraz Bartłomiej Tabędzki z Zambrowa).

21 lipca 1996 r. na Mszy Św. o godz. 10.00 miało miejsce kanoniczne wprowadzenie na urząd proboszcza a na Mszy o godz. 11.30 Ks. Arcybiskup Edmund Piszcz uroczyście zainicjował istnienie nowej parafii. Na Mszy tej dokonał też poświęcenia kaplicy, tabernakulum, krzyża oraz placu pod budowę przyszłej plebanii i kościoła.

Pierwsze miesiące w nowej parafii przebiegały bardzo spokojnie. Praca duszpasterska polegała głównie na wzajemnym poznawaniu się. Wszelkie działania zmierzały do tego, aby mieszkańcy zaakceptowali nową parafię. Trwała też agitacja na ministrantów spośród chłopców obecnych na mszach. 7 sierpnia 1996 r. zostaje wprowadzona nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a 1 września powstaje pierwsza Róża Kółka Różańcowego. 15 września odbył się pierwszy uroczysty odpust parafialny. 16 lutego 1996 r. została wyłoniona Rada Parafialna do spraw ekonomicznych. Tego dnia zostało również odczytane pierwsze sprawozdanie dotyczące funkcjonowania parafii, które w formie drukowanej parafianie otrzymali wraz z życzeniami wielkanocnymi w okresie przedświątecznym.

1 października 1997 r. został powołany do życia Dekanat Olsztynek. Dotychczas należał do Dekanatu Olsztyn-Jaroty. W skład Dekanatu Olsztynek wchodzą parafie: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku, bł. Anieli Salawy w Olsztynku oraz parafie w Dorotowie, Gryźlinach, Orzechowie, Pluskach i Stawigudzie. W pierwszym tygodniu października zatwierdzono projekt budowy kościoła.

W kwietniu 1998 r. została rozpoczęta budowa domu parafialnego a 11 listopada 2000 r. plebania została poświęcona przez Ks. Biskupa Jacka Jezierskiego.

We wrześniu 1999 r. powołana została do życia schola dziecięca działająca przy parafii. Celem powstania grupy było wspomaganie śpiewów podczas Mszy niedzielnych z udziałem dzieci.

23 stycznia 2000 r. grupa dzieci z Lasek przygotowała jasełka bożonarodzeniowe. Parafianie nie kryli wielkiego wzruszenia i zachwytu wobec profesjonalnego wykonania.

1 marca 2000 r. zostało przyłączone do parafii Leśnictwo Gibała należące do Nadleśnictwa Olsztynek w gm. Olsztynek.

4 marca 2000 r. powstała w parafii druga róża różańcowa.

18 czerwca 2000 r. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa poraz pierwszy w historii parafii została odprawiona Msza polowa w Skansenie w Olsztynku. Po Mszy Św. wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, która zakończyła się odmówieniem litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wspólnym śpiewem "Te Deum" w kaplicy parafialnej.

W dniach 27 - 29 września 2000 r. odbyła się parafialna pielgrzymka obejmująca miejsca modlitwy i kultu bliskie sercu Polaków. Uczestnicy nawiedzili między innymi grób bł. Anieli Salawy, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Jasną Górę.

11 listopada 2000 r. została odprawiona Msza w intencji naszej Ojczyzny. Mszy przewodniczył Ks. Biskup Jacek Jezierski. Po Mszy Św. został poświęcony pięćsetkilowy dzwon, który otrzymał imię św. Piotra, oraz dom parafialny.

26 listopada 2000 r. nastąpił akt intronizacji Archidiecezji Warmińskiej i naszej parafii Chrystusowi Królowi. Uroczystość ta była równocześnie zakończeniem roku kościelnego.

29 lipca 2001 r. odbyła się zbiórka na rzecz powodzian. Zebrano kwotę 950 zł.

7 października 2001 r. odbyło się poświęcenie chorągwi procesyjnej ufundowanej przez Kółka Różańcowe.

25 listopada 2001 r. została zainicjowana akcja pomocy najbiedniejszym rodzinom w parafii. Celem akcji było obdarowanie najbiedniejszych dzieci upominkami z okazji św. Mikołaja oraz oraz rodzin paczkami żywnościowymi z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

3 maja 2002 r. został zorganizowany wyjazd na Dzień Wdzięczności WSD Hosianum w Olsztynie. W wyjeździe brali udział ministranci i schola naszej parafii.

2 czerwca 2002 r. odbyła się wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził ks. bp Jacek Jezierski. Poraz pierwszy odbyło się też w naszej kaplicy bierzmowanie.

W dniach 1 - 3 lipca 2002 r. odbyła się pielgrzymka do Wilna.

Od sierpnia 2002 r. ruszyła budowa kościoła. Do końca roku zostały wykonane fundamenty.