Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła Parzymiechy

miejscowość: Parzymiechy

P O G R Z E B

Ważne do: 31 grudnia 2017 r. (42 dni)

"Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy".(Rz 6, 8)

Chory, który po woli opuszcza ten świat, nie może odczuwać, iż jest sam. W takich chwilach niepotrzebne są słowa, wystarczy nasze obecność przy chorym. Rodzina powinna wspierać umierającego w jego ostatnich momentach na tej ziemi, swoją nieustanną modlitwą. Ważne jest wzmacnianie bliskości i obecności Boga przy konającym, to pozwoli oddalić lęk przed śmiercią. Można modlić się słowami samego Jezusa: „Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego.” Pomóż mi godnie rozstać się z tym światem. Można też przyzywać orędownictwa Matki Jezusa modląc się słowami: „Zdrowaś Maryjo.”

W dniu pogrzebu rodzinna, krewni i znajomi powinni gromadzić się na Eucharystii, która sprawowana jest w intencji zmarłego. Pogrzeb katolicki wyraża wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Nasza modlitwa, czyste serce i ofiarowana Komunia Święta, są nieocenioną pomocą dla naszych bliskich zmarłych. Kościół wierzy, iż śmierć bliskich nam osób, to narodziny tej osoby dla nieba. Także po pogrzebie należy pamiętać o modlitwie za zmarłego np. przez:

a.   Msze święte z racji rocznicy śmierci, imienin czy innych okoliczności, dobre uczynki, nawiedzenie cmentarza i modlitwa, troska o grób;

b.   Msze św. Gregoriańskie

c.   Wypominki w listopadzie

Zgłoszenie pogrzebu dokonuje się w Kancelarii parafialnej, gdzie ustala się datę i godzinę pogrzebu.

Dokumenty, które należy przygotować:

a.   Akt Zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,

b.   Kartę Zgonu (część dla administracji cmentarza)

c.   Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentów Świętych (Spowiedź, Komunia Święta, Namaszczenie chorych) wydane przez kapelana szpitala lub duszpasterza,

d.  Jeśli osoba zmarła nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii należy dostarczyć z parafii zamieszkania (lub miejsca przebywania hospicjum, dom starości) zaświadczenia od kapłana, iż osoba była wierząca, i że może być pochowana zgodnie z rytuałem katolickim.

Kto nie może otrzymać pogrzebu katolickiego:

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1184 stwierdza, że jeśli przed śmiercią osoba nie dała żadnych oznak pokuty, to pogrzebu katolickiego powinni być pozbawieni:

a.   Apostaci, heretycy i schizmatycy,

b. Osoby, które kierowały się spaleniem swojego ciała z motywów innych niż katolickie, np. rozsypanie swoich szczątków w różnych miejscach,

Inni jawni grzesznicy, których pogrzeb katolicki byłby zgorszeniem dla wiernych